Ile razy zdarzyło Ci się kupić coś do jedzenia, a potem o tym zapomnieć? Jeśli choć raz miała u Ciebie miejsce taka sytuacja, to przyczyniłaś się do zmarnowania dużo większej liczny zasobów, niż może Ci się wydawać. Nie bez powodu dziś tak wiele mówi się o życiu zgodnie z filozofią ekologiczną i niemarnowaniu niczego. Ale o co w ogóle tyle szumu? Sprawdź, co tak naprawdę dzieje się, gdy marnujemy jedzenie!
Dzieci w Afryce naprawdę głodują
Czasami przy okazji marnowania jedzenia pojawia się słynne zdanie naszych rodziców: jedź, bo dzieci w Afryce głodują! Ale co ma nasz posiłek do dzieci oddalonych od nas o tysiące kilometrów? Okazuje się, że całkiem sporo. I nie chodzi tu wcale o pieniądze, które możemy przelać, jeśli powstrzymamy się od kupna jedzenia, które się zmarnuje. Jest masa sklepów, które swoje przeterminowane produkty wysyła do wszelkiego rodzaju organizacji charytatywnych. I o ile w Polsce jeszcze się to nie zdarza, to są organizacje, których członkowie sami z siebie szukają takich produktów. A więc, zamiast marnować i wyrzucać posiłki, możemy przekazać je komuś potrzebującemu.
Zmarnowane cenne i nieodnawialne surowce
Gdy wyrzucamy mięso, nie tylko ono zostaje zmarnowane. W procesie produkcji mięsa i wszelkiego rodzaju innych produktów zużywa się wodę, której nie da się po takim procesie wykorzystać po raz kolejny. I nie jest to litr na kilogram, to ogromne ilości, czasem idące w tysiące litrów na wyprodukowanie jednego tylko artykułu spożywczego. Woda, która marnuje się w takim procesie, pochodzi z tego samego źródła, co woda pitna, a więc marnujemy nasze zasoby, które są nam niezbędne do życia! Więc każda zmarnowana sztuka żywności niesie za sobą znacznie więcej szkód, niż odrobina plastiku i kawałek ciasta czy przeterminowane udko z kurczaka.
Plastik, opakowania i inne sztuczne elementy
Kolejnym znacznym obciążeniem dla naszego środowiska jest oczywiście wszechobecny plastik. Nie chodzi tu tylko o plastikowe jednorazówki, które od razu lądują w koszu, ale także o wszelkiego rodzaju opakowania po mięsie, warzywach i owocach, a nawet po deserach. Plastik to prawdziwy problem, a wielu z nas po prostu ignoruje ten fakt, bo jest to wygodniejsze. Jednak za każdym razem, gdy wyrzucamy jedzenie, wyrzucamy też opakowanie, w którym je przechowywaliśmy. A to sprawia, że nie tylko stworzyliśmy kolejnego śmiecia, który będzie rozkładał się X lat, ale do tego ten śmieć powstał zupełnie bez powodu i bez konkretnego celu.
Złota zasada wzajemności