Projektowanie gier jest często dochodowym zajęciem, dlatego twórcy popularnych tytułów raczej nie narzekają na brak środków do życia. Nie wszyscy oczywiście mogą pochwalić się kwotami równymi gigantycznym wygranym w kasynie, ale mimo to dzielą się swoimi zarobkami i pasją z innymi i angażują się pomaganie. W tym artykule przedstawimy działania twórców gier, którzy wspierają akcje charytatywne.
11bit studios
11bit studios znane jest z pewnością wszystkim miłośnikom polskich gier o tematyce wojennej. Twórcy niezwykle popularnego This War of Mine: Czas Oblężenie nie poprzestają jednak tylko na przenoszeniu wojennej scenerii na planszę. Zajmują się również uświadamianiem społeczeństw zachodnich, że wojna to nie tylko kilka rozdziałów w podręczniku z historii, ale dramat, który wciąż się rozgrywa. Jego największymi ofiarami są oczywiście dzieci. Aby chociaż trochę ulżyć ich cierpieniu, 11bit studios nawiązało współpracę z organizacją War Child. Wspólnie organizują zbiórki funduszy na rzecz dzieci wychowujących się na terenach uwikłanych w działania wojenne. Aby ich wesprzeć, nie trzeba odnieść zwycięstwa w kasynie i wzbogacić się, ponieważ każdy może dołożyć swoją cegiełkę do tej inicjatywy, kupując jedną z gier.
Twórcy wraz z War Child prowadzą także akcje informacyjne, a zaprojektowane przez nich gry są ich ważnym elementem. Pokazują bowiem, jak wojna wpływa na codzienne życie mieszkańców i jak wielkie traumy pozostawia w ich psychice. W 2015 roku studio wydało dodatek do This War of Mine, zatytułowany War Child. Dochody, które uzyskano z jego sprzedaży, przeznaczono na rzecz dzieci, które ucierpiały podczas wojny w Afganistanie, Iraku, Jemenie i Kongo. Głównym hasłem prowadzonych przez studio kampanii jest apel, aby wojny rozgrywały się wyłącznie na monitorach komputerów i telewizorów. Być może kiedyś ludzkości uda się osiągnąć ten cel.
Humble Bundle
Humble Bundle to sklep z grami komputerowymi, który, chociaż w Polsce nadal jest mało popularny, na Zachodzie zdobył już grono wiernych fanów. Pozwala on za kwotę mniejszą niż koszt jednego żetonu do automatu w kasynie wspomóc wybraną organizację pozarządową i dodatkowo otrzymać grę. Jeżeli klient decyduje się na zakup tylko jednego tytułu, 10% ceny trafia na cele charytatywne. Aby jeszcze bardziej wspomóc potrzebujących, można zdecydować się na zakup paczki gier. W tym przypadku gracz ma możliwość ustalenia, jaka część kwoty zostanie przekazana twórcom gry, a jaka na cel akcji charytatywnych.
Warto również dodać, że cena gry również nie zostaje z góry narzucona i kupujący może zapłacić za nią tyle, ile uzna za stosowne. Humble Bundle umożliwia wsparcie między innymi Child’s Play. Organizacja ta zajmuje się zbieraniem gier i zabawek dla oddziałów pediatrycznych, aby zapewnić małym pacjentom choć trochę radości. Gracze mogą przekazać część swoich środków również na rzecz Czerwonego Krzyża i Electronic Frontier Foundation, która walczy o wolność słowa i prywatność w sieci. Każdy może więc pomóc tak, jak chce i znaleźć tytuły gier dopasowane do zainteresowań: logiczne, zręcznościowe lub z motywem kasyna. Możliwości niesienia pomocy jest naprawdę wiele i warto wziąć udział w tej wspaniałej inicjatywie.
Tworzenie gier to niezwykle pasjonujące zajęcie. Dodatkowym atutem tej profesji jest możliwość wspierania potrzebujących poprzez tworzenie nowych tytułów i dzielenie się zyskami. Miejmy nadzieję, że kolejni twórcy, zainspirowani zachowaniem wspomnianych w artykule filantropów, zaangażują się w akcje charytatywne i przyczynią do zmiany świata na lepsze.