Słowo „stres” jest bardzo często powtarzane w mediach, jak i wśród ludzi w różnych sytuacjach. Bo stres choć nielubiany przez nas, lecz jest naszym codziennym towarzyszem życia. Chodzi za nami wszędzie, wchodzi w najmniejszą szczelinę naszego życia, mąci i drażni naszą psychikę, zatruwa i plącze myśli oraz szkodzi logicznemu myślenia a czasem doprowadza nas na skraj załamania nerwowego.
Czym wobec tego jest stres?
Pojęcie stresu zostało po raz pierwszy wprowadzone do użycia przez Hansa Hugona Selye, który jako pierwszy stwierdził, że szereg chorób somatycznych jest skutkiem niezdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem. Gdyby człowiek potrafił radzić sobie ze stresem, to ten nie byłby dla niego niczym szkodliwym. Swoje dowody oparł naukowiec na dziesięcioleciach pracy nad tym tematem. Napisał także wiele dziesiątek książek i publikacji dotyczących stresu.
Stres jest rodzajem napięcia nerwowego, inaczej mówiąc napięcia psychicznego. Stres jest patologicznym stanem obciążenia naszego umysłu. Stres nam szkodzi, bo utrudnia realizację ważnych celów, czy zadań. Charakteryzuje się brakiem równowagi psychicznej. W medycynie uważa się, że stres jest zaburzeniem spowodowanym czynnikami psychologicznymi, czynnikami anatomicznymi lub czynnikami fizycznymi. Stres jest bodźcem powodującym występowanie u nas napięcia oraz silnych emocji. Stres jest również reakcją psychologiczną, jak i fizjologiczną na działanie tak zwanych stresorów, czyli sytuacji stresujących. Jest on także relacją między jednostką a otoczeniem. I następuje na przykład wtedy, gdy organizm czuje zagrożenie, albo jakieś utrudnienie, czy niemożność realizacji zadania lub celu.
Szkodliwość stresu
Stres uważany jest powszechnie jako zjawisko szkodliwe. Lecz nie zawsze taki musi być, bo wszystko zależy od jego natężenia. Gdy jest on niewielki, to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia człowieka a nawet jest wprost przeciwnie, gdyż niewielki lub umiarkowany stres zwiększa możliwości radzenia sobie z rzeczywistością i wszystkim co zachodzi w otoczeniu. Można rzec, że jest on podstawowym czynnikiem rozwoju psychicznego u człowieka. Natomiast silny stres i tym bardziej długotrwały stres przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych u ludzi takich, jak na przykład nerwice lękowe, stany depresyjne, zaburzenia osobowości, samookaleczenia, wycofanie, uzależnienia, zaburzenia snu i łaknienia, trudności w nauce i wiele innych.
Ażeby można było się cieszyć pełnym zdrowiem, powinniśmy zadbać zarówno o zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o świetnych rozwiązaniach zdrowotnych dla zdrowia i urody, zajrzyj też na pieprzyki.pl.
Jak sobie radzić z wszechobecnym dziś stresem?
Walka ze stresem w dzisiejszych czasach jest to wojna z wiatrakami. Niemożliwe jest wyeliminowanie stresu z naszego życia, bo samo życie dziś jest stresujące. Każdy pędzi, goni choć dokładnie sam nie wie dokąd? Gubimy się sami w swoich zapędach za dobrem materialnym, za prestiżem, za tym co tak na prawdę wcale nie jest ważne w życiu zaprzepaszczając swoje zdrowie, swoje rodziny i swoje człowieczeństwo.
Uratować nas może tylko:
– spowolnienie trybu naszego życia we wszystkich jego aspektach
– proste życie w każdej jego dziedzinie
– posiadanie wszystkiego mniej, czyli szeroko rozumiany minimalizm
– zwracanie uwagi na rzeczy małe i wydawałoby się nieistotne a jednak ważne
– cieszenie się każdym dniem i cieszenie się ze wszystkiego
– uwzględnić w naszym życiu więcej odpoczynku
– wprowadzić do swojego życia dużo więcej uśmiechu.